Vishay/Vitramon VJ0603D360KXBAC
VJ0603D360KXBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D360KXBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D360KXBAC.pdf
Availability of VJ0603D360KXBAC
QUANTITY
VJ0603D360KXBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D360KXBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D360KXBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D360KXBAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D360KXBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D360KXBAC Details Description
Related parts for VJ0603D360KXBAC
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Crystal 10.5000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC-49S datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf