Vishay/Vitramon VJ0603D360KXPAP
VJ0603D360KXPAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D360KXPAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D360KXPAP.pdf
Availability of VJ0603D360KXPAP
QUANTITY
VJ0603D360KXPAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D360KXPAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D360KXPAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D360KXPAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D360KXPAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D360KXPAP Details Description
Related parts for VJ0603D360KXPAP
CONN HEADER RTANG .050 30POS AU datasheet.pdf
CONN SPLICE LINE 10-22AWG .250 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 70 OHM 4000MA 0603 datasheet.pdf
RES 560 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 36POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 24.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf