Vishay/Vitramon VJ0603D361KXXAR
VJ0603D361KXXAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D361KXXAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 360PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D361KXXAR.pdf
Availability of VJ0603D361KXXAR
QUANTITY
VJ0603D361KXXAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D361KXXAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D361KXXAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D361KXXAR
Related LinksVJ0603D, VJ0603D361KXXAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D361KXXAR Details Description
Related parts for VJ0603D361KXXAR
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLK PLUG 5.08MM 22POS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 59MM datasheet.pdf
PLATE datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf