Vishay/Vitramon VJ0603D390MXCAJ
VJ0603D390MXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D390MXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D390MXCAJ.pdf
Availability of VJ0603D390MXCAJ
QUANTITY
VJ0603D390MXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D390MXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D390MXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D390MXCAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D390MXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D390MXCAJ Details Description
Related parts for VJ0603D390MXCAJ
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 10POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
762 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V SOT883 datasheet.pdf