Vishay/Vitramon VJ0603D470FLAAJ
VJ0603D470FLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D470FLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D470FLAAJ.pdf
Availability of VJ0603D470FLAAJ
QUANTITY
VJ0603D470FLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D470FLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D470FLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D470FLAAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D470FLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D470FLAAJ Details Description
Related parts for VJ0603D470FLAAJ
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 5.08MM datasheet.pdf
LP2N 5.00/04/90 4.5SN BK datasheet.pdf
POT 200 OHM 225W WIREWOUND LIN datasheet.pdf