Vishay/Vitramon VJ0603D4R3CLPAC
VJ0603D4R3CLPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D4R3CLPAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D4R3CLPAC.pdf
Availability of VJ0603D4R3CLPAC
QUANTITY
VJ0603D4R3CLPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D4R3CLPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D4R3CLPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D4R3CLPAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D4R3CLPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D4R3CLPAC Details Description
Related parts for VJ0603D4R3CLPAC
CONN 60POS 2MM HEADER DL STR SMD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
PELTIR OT15,30,F2A,0610,11,W2.25 datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 4A 16.5 MOHM SMD datasheet.pdf
INDICATOR NEON WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35 datasheet.pdf