Vishay/Vitramon VJ0603D510KLCAP
VJ0603D510KLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D510KLCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D510KLCAP.pdf
Availability of VJ0603D510KLCAP
QUANTITY
VJ0603D510KLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D510KLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D510KLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D510KLCAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D510KLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D510KLCAP Details Description
Related parts for VJ0603D510KLCAP
TRIMMER 1.5M OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 380MA 340 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
750 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 170V 1A TO220AB datasheet.pdf