Vishay/Vitramon VJ0603D560FLAAC
VJ0603D560FLAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D560FLAAC
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D560FLAAC.pdf
Availability of VJ0603D560FLAAC
QUANTITY
VJ0603D560FLAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D560FLAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D560FLAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D560FLAAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D560FLAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D560FLAAC Details Description
Related parts for VJ0603D560FLAAC
CONN HEADER .100 DUAL R/A 62POS datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 940MA 193 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF14 ACCESSORY datasheet.pdf
RES SMD 4.81K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
BOX ABS TRN BLUE 4.38"L X 2.95"W datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf