Vishay/Vitramon VJ0603D560FXXAC
VJ0603D560FXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D560FXXAC
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D560FXXAC.pdf
Availability of VJ0603D560FXXAC
QUANTITY
VJ0603D560FXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D560FXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D560FXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D560FXXAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D560FXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D560FXXAC Details Description
Related parts for VJ0603D560FXXAC
IC SUPERVISOR 2.63V LOW SOT-23B datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
WALDEMANN LIGHT SPOT GOOSENECK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 60POS SMD datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3K OHM 5% 50W datasheet.pdf