Vishay/Vitramon VJ0603D560GXAAJ
VJ0603D560GXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D560GXAAJ
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D560GXAAJ.pdf
Availability of VJ0603D560GXAAJ
QUANTITY
VJ0603D560GXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D560GXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D560GXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D560GXAAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D560GXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D560GXAAJ Details Description
Related parts for VJ0603D560GXAAJ
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IGBT 600V 14A 49W D2PAK datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ5 PG16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TSOT23-8 datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM .25W PC PIN datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1923FCBGA datasheet.pdf
IC SLIC 1CH UNIV 100V 48TQFP datasheet.pdf