Vishay/Vitramon VJ0603D560GXAAJ
VJ0603D560GXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D560GXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D560GXAAJ.pdf
Availability of VJ0603D560GXAAJ
QUANTITY
VJ0603D560GXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D560GXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D560GXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D560GXAAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D560GXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D560GXAAJ Details Description
Related parts for VJ0603D560GXAAJ
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CA 62.5/125 DUAL ESCON/ESCON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 930MA 256 MOHM datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0011UF RADIAL datasheet.pdf
75V 1P MOV DIN SPD datasheet.pdf
TRANSCEIVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.5W SMA datasheet.pdf