Vishay/Vitramon VJ0603D560JLCAJ
VJ0603D560JLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D560JLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D560JLCAJ.pdf
Availability of VJ0603D560JLCAJ
QUANTITY
VJ0603D560JLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D560JLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D560JLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D560JLCAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D560JLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D560JLCAJ Details Description
Related parts for VJ0603D560JLCAJ
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MALE M12 5POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
KIT SCREW RETAINER GOLD PLATED datasheet.pdf
POWER MODULE DIODE 600V 40A SP1 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
A5 INDEX POSITION DRIVE 3 PHASE datasheet.pdf
18+18 DIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR TQFN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 0.3A DFN0806-3 datasheet.pdf