Vishay/Vitramon VJ0603D560JXXAJ
VJ0603D560JXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D560JXXAJ
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D560JXXAJ.pdf
Availability of VJ0603D560JXXAJ
QUANTITY
VJ0603D560JXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D560JXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D560JXXAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D560JXXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D560JXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D560JXXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D560JXXAJ
FIXED IND 15NH 560MA 172 MOHM datasheet.pdf
WASHER SHOULDER #10 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 9.53MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONN HEADER 2X8 VERT BRKWAY TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 12NS 100PQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf