Vishay/Vitramon VJ0603D5R1BLCAJ
VJ0603D5R1BLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D5R1BLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D5R1BLCAJ.pdf
Availability of VJ0603D5R1BLCAJ
QUANTITY
VJ0603D5R1BLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D5R1BLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D5R1BLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D5R1BLCAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D5R1BLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D5R1BLCAJ Details Description
Related parts for VJ0603D5R1BLCAJ
CAP FILM 6800PF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
LED RED-ORANGE 700MA SMD datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
VARISTOR 6V 100A DISC 7MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.28A 170 MOHM datasheet.pdf