Vishay/Vitramon VJ0603D5R1CXPAJ
VJ0603D5R1CXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D5R1CXPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D5R1CXPAJ.pdf
Availability of VJ0603D5R1CXPAJ
QUANTITY
VJ0603D5R1CXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D5R1CXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D5R1CXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D5R1CXPAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D5R1CXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D5R1CXPAJ Details Description
Related parts for VJ0603D5R1CXPAJ
FIXED IND 1MH 110MA 11.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC 14 BIT AIC AUDIO CODEC 28PLCC datasheet.pdf
CONN RECEPT 13POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
BOGEN MINI HYD ARM datasheet.pdf
A5 2.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 3.3V 12V 30W datasheet.pdf