Vishay/Vitramon VJ0603D6R2BXCAJ
VJ0603D6R2BXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D6R2BXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D6R2BXCAJ.pdf
Availability of VJ0603D6R2BXCAJ
QUANTITY
VJ0603D6R2BXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D6R2BXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D6R2BXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D6R2BXCAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D6R2BXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D6R2BXCAJ Details Description
Related parts for VJ0603D6R2BXCAJ
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 36MH .3A T/H datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN HOUSING 3POS .156" SNGL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 8.16K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.6667MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V datasheet.pdf