Vishay/Vitramon VJ0603D6R2CXCAP
VJ0603D6R2CXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D6R2CXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D6R2CXCAP.pdf
Availability of VJ0603D6R2CXCAP
QUANTITY
VJ0603D6R2CXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D6R2CXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D6R2CXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D6R2CXCAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D6R2CXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D6R2CXCAP Details Description
Related parts for VJ0603D6R2CXCAP
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA datasheet.pdf
HANDLE BRASS 8/32THR .250" DIA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN VERT RECEPT BP VITA46 datasheet.pdf
POT 1M OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 7.62MM BLACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD80 datasheet.pdf