Vishay/Vitramon VJ0603D6R8BLXAJ
VJ0603D6R8BLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D6R8BLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D6R8BLXAJ.pdf
Availability of VJ0603D6R8BLXAJ
QUANTITY
VJ0603D6R8BLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D6R8BLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D6R8BLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D6R8BLXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D6R8BLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D6R8BLXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D6R8BLXAJ
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM MODULE TS35 26A 380VAC datasheet.pdf
CONV DC/DC 99W 1.2-5.5VOUT 18A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.56K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V HCSL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf