Vishay/Vitramon VJ0603D7R5BXPAJ
VJ0603D7R5BXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D7R5BXPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D7R5BXPAJ.pdf
Availability of VJ0603D7R5BXPAJ
QUANTITY
VJ0603D7R5BXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D7R5BXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D7R5BXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)