Vishay/Vitramon VJ0603D8R2DXPAC
VJ0603D8R2DXPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D8R2DXPAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D8R2DXPAC.pdf
Availability of VJ0603D8R2DXPAC
QUANTITY
VJ0603D8R2DXPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D8R2DXPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D8R2DXPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D8R2DXPAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D8R2DXPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D8R2DXPAC Details Description
Related parts for VJ0603D8R2DXPAC
IC CROSSPOINT SWIT 8X12 32LFCSP datasheet.pdf
RES MO 2W 24 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR ISO PWR 10KVA 20.5/41A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP POLYMER 39UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 50W TO204AD datasheet.pdf