Vishay/Vitramon VJ0603D910JXCAR
VJ0603D910JXCAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D910JXCAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 91PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D910JXCAR.pdf
Availability of VJ0603D910JXCAR
QUANTITY
VJ0603D910JXCAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D910JXCAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D910JXCAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance91pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)