Vishay/Vitramon VJ0603Y472JXACW1BC
VJ0603Y472JXACW1BC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603Y472JXACW1BC
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
VJ0603Y472JXACW1BC.pdf
Availability of VJ0603Y472JXACW1BC
QUANTITY
VJ0603Y472JXACW1BC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603Y472JXACW1BC
Internal Part NumberEIS-VJ0603Y472JXACW1BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.92mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603Y472JXACW1BC
Related LinksVJ0603Y47, VJ0603Y472JXACW1BC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603Y472JXACW1BC Details Description
Related parts for VJ0603Y472JXACW1BC
TUNING TOOL FLAT PLASTIC 5" datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A SSM datasheet.pdf
SR BTS WWEXTR 20 ASY P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf