Vishay/Vitramon VJ0603Y683JXJAC
VJ0603Y683JXJAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603Y683JXJAC
Brief Description
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
VJ0603Y683JXJAC.pdf
Availability of VJ0603Y683JXJAC
QUANTITY
VJ0603Y683JXJAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603Y683JXJAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603Y683JXJAC
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.92mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603Y683JXJAC
Related LinksVJ0603Y, VJ0603Y683JXJAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603Y683JXJAC Details Description
Related parts for VJ0603Y683JXJAC
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 202MW SC70-3 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 10PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 77.76MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1.5K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 28POS datasheet.pdf