FFF VJ06415000J0G
VJ06415000J0G picture photo
Mfg. Part Number
VJ06415000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
750 TB RIS CLA 90D STACK
Datasheet Download
VJ06415000J0G.pdf
Availability of VJ06415000J0G
QUANTITY
VJ06415000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ06415000J0G
Internal Part NumberEIS-VJ06415000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVJ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ06415000J0G
Related LinksVJ0641, VJ06415000J0G Datasheet, FFF Distributor
VJ06415000J0G Details Description
Related parts for VJ06415000J0G
DIODE GEN PURP 150V 4A AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.49V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 5A 51.2 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 0.8MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf