Vishay/Vitramon VJ0805A102JXAAC
VJ0805A102JXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805A102JXAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805A102JXAAC.pdf
Availability of VJ0805A102JXAAC
QUANTITY
VJ0805A102JXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805A102JXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805A102JXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805A102JXAAC
Related LinksVJ0805A, VJ0805A102JXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805A102JXAAC Details Description
Related parts for VJ0805A102JXAAC
RES 976K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FM RADIO TUNER 24QFN datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC REDRIVER SATA 2CH 3GBPS 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIE SET CAMBRIDGE/AIM 2PC datasheet.pdf
Connector Header 48 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf