Vishay/Vitramon VJ0805A471JXACW1BC
VJ0805A471JXACW1BC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805A471JXACW1BC
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805A471JXACW1BC.pdf
Availability of VJ0805A471JXACW1BC
QUANTITY
VJ0805A471JXACW1BC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805A471JXACW1BC
Internal Part NumberEIS-VJ0805A471JXACW1BC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805A471JXACW1BC
Related LinksVJ0805A47, VJ0805A471JXACW1BC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805A471JXACW1BC Details Description
Related parts for VJ0805A471JXACW1BC
PROTO BOARD ADAPTER FOR SOT-323 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR DUAL HS 4A 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 30MA SOT89-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC NVSRAM 512KBIT 3.4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 910MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 58A 0.29 MOHM datasheet.pdf