Vishay/Vitramon VJ0805A472FXXTW1BC
VJ0805A472FXXTW1BC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805A472FXXTW1BC
Brief Description
CAP CER 4700PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805A472FXXTW1BC.pdf
Availability of VJ0805A472FXXTW1BC
QUANTITY
VJ0805A472FXXTW1BC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805A472FXXTW1BC
Internal Part NumberEIS-VJ0805A472FXXTW1BC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805A472FXXTW1BC
Related LinksVJ0805A47, VJ0805A472FXXTW1BC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805A472FXXTW1BC Details Description
Related parts for VJ0805A472FXXTW1BC
CONN HEADER .100 SINGL R/A 10POS datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 14PS .8MM TIN SIDE E datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR LC CONNECTORS datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3" BK 50' datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 17POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf