Vishay/Vitramon VJ0805D100JXAAJ
VJ0805D100JXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D100JXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D100JXAAJ.pdf
Availability of VJ0805D100JXAAJ
QUANTITY
VJ0805D100JXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D100JXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D100JXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D100JXAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D100JXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D100JXAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D100JXAAJ
RC NETWORK 220 OHM/100PF 5% SMD datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
GUIDE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 180MA 10.5 OHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 180MHZ RRO TSOT23-8 datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf