Vishay/Vitramon VJ0805D101FLAAR
VJ0805D101FLAAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D101FLAAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D101FLAAR.pdf
Availability of VJ0805D101FLAAR
QUANTITY
VJ0805D101FLAAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D101FLAAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D101FLAAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D101FLAAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D101FLAAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D101FLAAR Details Description
Related parts for VJ0805D101FLAAR
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf