Vishay/Vitramon VJ0805D110GLCAC
VJ0805D110GLCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D110GLCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D110GLCAC.pdf
Availability of VJ0805D110GLCAC
QUANTITY
VJ0805D110GLCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D110GLCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D110GLCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D110GLCAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D110GLCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D110GLCAC Details Description
Related parts for VJ0805D110GLCAC
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 53POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
AC DRIVE,240V 3PH,10HP 7.5KW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
SOCKET 256BALL CABGA FOR MACHXO3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf