Vishay/Vitramon VJ0805D110MLAAP
VJ0805D110MLAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D110MLAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D110MLAAP.pdf
Availability of VJ0805D110MLAAP
QUANTITY
VJ0805D110MLAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D110MLAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D110MLAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D110MLAAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D110MLAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D110MLAAP Details Description
Related parts for VJ0805D110MLAAP
IC 8051 MCU FLASH 128K 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.030" 3MM 2LD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 33POS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf