Vishay/Vitramon VJ0805D120JXCAP
VJ0805D120JXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D120JXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D120JXCAP.pdf
Availability of VJ0805D120JXCAP
QUANTITY
VJ0805D120JXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D120JXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D120JXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D120JXCAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D120JXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D120JXCAP Details Description
Related parts for VJ0805D120JXCAP
TERM BLOCK PLUG 6POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 0.35W TO92 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 6POS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf