Vishay/Vitramon VJ0805D121JXCAR
VJ0805D121JXCAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D121JXCAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D121JXCAR.pdf
Availability of VJ0805D121JXCAR
QUANTITY
VJ0805D121JXCAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D121JXCAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D121JXCAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D121JXCAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D121JXCAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D121JXCAR Details Description
Related parts for VJ0805D121JXCAR
IC VOICE REC/PLAY 8MIN IN 28TSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT STR 60POS 1.27MM PCB datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH DIP TAPE SEALED 12POS 24V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
LED T1 DUAL RED 650NM RA PCB datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6B PG21 datasheet.pdf
LED COB CXA1507 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 20% 1000VDC datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.43UF RADIAL datasheet.pdf