Vishay/Vitramon VJ0805D121JXCAR
VJ0805D121JXCAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D121JXCAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D121JXCAR.pdf
Availability of VJ0805D121JXCAR
QUANTITY
VJ0805D121JXCAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D121JXCAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D121JXCAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D121JXCAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D121JXCAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D121JXCAR Details Description
Related parts for VJ0805D121JXCAR
IC DATA RETIMING PLL 28-TSSOP datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 125MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/CLIP 30 SAU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 7.5MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 78MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
5 V CATV Line Driver Fine Step Output Power Control IC datasheet.pdf