Vishay/Vitramon VJ0805D121MXCAT
VJ0805D121MXCAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D121MXCAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D121MXCAT.pdf
Availability of VJ0805D121MXCAT
QUANTITY
VJ0805D121MXCAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D121MXCAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D121MXCAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D121MXCAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D121MXCAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D121MXCAT Details Description
Related parts for VJ0805D121MXCAT
IDC CABLE - MSC14A/MC14G/MSC14A datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS232/RS485/EIA562 24DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
XLAMP CXA1816 LED datasheet.pdf
POWER TRANSFORMER datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH DP/HDMI 42TQFN datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf