Vishay/Vitramon VJ0805D180JLPAJ
VJ0805D180JLPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D180JLPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D180JLPAJ.pdf
Availability of VJ0805D180JLPAJ
QUANTITY
VJ0805D180JLPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D180JLPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D180JLPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D180JLPAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D180JLPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D180JLPAJ Details Description
Related parts for VJ0805D180JLPAJ
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 190MA 10.1 OHM datasheet.pdf
PROCESSOR MOD PIC16C717 770 771 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf