Vishay/Vitramon VJ0805D180MXXAC
VJ0805D180MXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D180MXXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D180MXXAC.pdf
Availability of VJ0805D180MXXAC
QUANTITY
VJ0805D180MXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D180MXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D180MXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D180MXXAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D180MXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D180MXXAC Details Description
Related parts for VJ0805D180MXXAC
JUMPER-H1503TR/A3048G/X 10" datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
POWER MOD IGBT TRENCH PH LEG SP6 datasheet.pdf
FUSE 80A 690V DIN 000 AR UC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 100MA 4.2 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 3-1/2X15-1/2" T datasheet.pdf
POTENTIAL BUSBAR SLOT 6.3/2.8MM datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
EXTERNAL PSU 50W LEVEL VI datasheet.pdf