Vishay/Vitramon VJ0805D181FLBAJ
VJ0805D181FLBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D181FLBAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D181FLBAJ.pdf
Availability of VJ0805D181FLBAJ
QUANTITY
VJ0805D181FLBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D181FLBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D181FLBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D181FLBAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D181FLBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D181FLBAJ Details Description
Related parts for VJ0805D181FLBAJ
HOOK-UP SOLID 20AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CS5526 datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 4.9"L X 3.14"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.8A 21 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PLIER/SCRWDRVR INSUL 14PC W/CASE datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY LGH 1/2L RED datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 120MA 4.5 OHM datasheet.pdf