Vishay/Vitramon VJ0805D181FXAAT
VJ0805D181FXAAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D181FXAAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D181FXAAT.pdf
Availability of VJ0805D181FXAAT
QUANTITY
VJ0805D181FXAAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D181FXAAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D181FXAAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D181FXAAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D181FXAAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D181FXAAT Details Description
Related parts for VJ0805D181FXAAT
CONV DC/DC OPN FRM 1.5V OUT 125W datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PHONE JACK 3COND DBL OPEN datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP 2 F AU2 250 RO datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf