Vishay/Vitramon VJ0805D181GLAAT
VJ0805D181GLAAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D181GLAAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D181GLAAT.pdf
Availability of VJ0805D181GLAAT
QUANTITY
VJ0805D181GLAAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D181GLAAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D181GLAAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D181GLAAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D181GLAAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D181GLAAT Details Description
Related parts for VJ0805D181GLAAT
CONN PLUG 20POS MALE CRIMP datasheet.pdf
CABLE MCX-RA/MCX-RA 36" RG-316 datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM POWERMITE datasheet.pdf
HAN PG21 EMC CABLE SEAL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf