Vishay/Vitramon VJ0805D181MXBAT
VJ0805D181MXBAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D181MXBAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D181MXBAT.pdf
Availability of VJ0805D181MXBAT
QUANTITY
VJ0805D181MXBAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D181MXBAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D181MXBAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D181MXBAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D181MXBAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D181MXBAT Details Description
Related parts for VJ0805D181MXBAT
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
HEX SPACER #6 CPVC 1/2" datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 7.50K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
3M 4905 VHB 1.5" SQ - 100/PACK datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 400V RADIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.24UF RADIAL datasheet.pdf