Vishay/Vitramon VJ0805D181MXCAR
VJ0805D181MXCAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D181MXCAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D181MXCAR.pdf
Availability of VJ0805D181MXCAR
QUANTITY
VJ0805D181MXCAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D181MXCAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D181MXCAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D181MXCAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D181MXCAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D181MXCAR Details Description
Related parts for VJ0805D181MXCAR
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED TRUEWHITE MODULE 1250 LM datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 32MM datasheet.pdf
IC ADV NOTEBOOK I/O LPC 64QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 64POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf