Vishay/Vitramon VJ0805D181MXCAR
VJ0805D181MXCAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D181MXCAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D181MXCAR.pdf
Availability of VJ0805D181MXCAR
QUANTITY
VJ0805D181MXCAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D181MXCAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D181MXCAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D181MXCAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D181MXCAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D181MXCAR Details Description
Related parts for VJ0805D181MXCAR
CONN COAX PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 880V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER WIRELESS DL WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO H.FL JACK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
MKP 0.68UF 5% 2500VDC DRAWING T7 datasheet.pdf