Vishay/Vitramon VJ0805D1R1BLCAJ
VJ0805D1R1BLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R1BLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R1BLCAJ.pdf
Availability of VJ0805D1R1BLCAJ
QUANTITY
VJ0805D1R1BLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R1BLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R1BLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R1BLCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R1BLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R1BLCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D1R1BLCAJ
CONN PLUG 68POS .050 UNSHIELD datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT HS LC2MOS 24-CDIP datasheet.pdf
4-PAIR UPT CABLE TESTER datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 15VC 10SLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE 20COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 10% 850V RADIAL datasheet.pdf