Vishay/Vitramon VJ0805D1R1BXXAJ
VJ0805D1R1BXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R1BXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R1BXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D1R1BXXAJ
QUANTITY
VJ0805D1R1BXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R1BXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R1BXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R1BXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R1BXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R1BXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D1R1BXXAJ
RES SMD 680 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
TAPE ELECTROPLATING/ANODIZING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 301MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC FPGA 285 I/O 484BGA datasheet.pdf
QSFP-EDR PASSIVE 30AWG 3M datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf