Vishay/Vitramon VJ0805D1R2BLPAP
VJ0805D1R2BLPAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R2BLPAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R2BLPAP.pdf
Availability of VJ0805D1R2BLPAP
QUANTITY
VJ0805D1R2BLPAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R2BLPAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R2BLPAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R2BLPAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R2BLPAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R2BLPAP Details Description
Related parts for VJ0805D1R2BLPAP
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A 30GOLD T/H datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFFER SGL NONINV 3ST SC-88A datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 180A TO-220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V 5% BP 1210 datasheet.pdf