Vishay/Vitramon VJ0805D1R2BLPAP
VJ0805D1R2BLPAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R2BLPAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R2BLPAP.pdf
Availability of VJ0805D1R2BLPAP
QUANTITY
VJ0805D1R2BLPAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R2BLPAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R2BLPAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R2BLPAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R2BLPAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R2BLPAP Details Description
Related parts for VJ0805D1R2BLPAP
SENS OPTO SLOT 5.08MM TRANS C-MT datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG SZ19 N KEY 4POS CRIMP datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN CABLE STANDARD 4POS M12 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
WARNING LABEL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS INLINE SCKT datasheet.pdf
8P MOD2 STIFT LEI datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf