Vishay/Vitramon VJ0805D1R2BXCAC
VJ0805D1R2BXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R2BXCAC
Brief Description
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R2BXCAC.pdf
Availability of VJ0805D1R2BXCAC
QUANTITY
VJ0805D1R2BXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R2BXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R2BXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R2BXCAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R2BXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R2BXCAC Details Description
Related parts for VJ0805D1R2BXCAC
Connector Receptacle 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V 20% BX 1812 datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf