Vishay/Vitramon VJ0805D1R4BXAAJ
VJ0805D1R4BXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R4BXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R4BXAAJ.pdf
Availability of VJ0805D1R4BXAAJ
QUANTITY
VJ0805D1R4BXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R4BXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R4BXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R4BXAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R4BXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R4BXAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D1R4BXAAJ
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL US8 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 1% 1W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LIMIT SW ROLLER LEVER OT datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
BCH-381H- 3 BK datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.3A 22.8 MOHM datasheet.pdf