Vishay/Vitramon VJ0805D1R4CLBAC
VJ0805D1R4CLBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R4CLBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R4CLBAC.pdf
Availability of VJ0805D1R4CLBAC
QUANTITY
VJ0805D1R4CLBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R4CLBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R4CLBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)